ME Bělehrad 2011


zpět

Se svolením Víta Chalupy přikládám články pro média

INFORMACE PRO MÉDIA

 

Rychlostní kanoisté vstupují do mistrovství Evropy v Bělehradu, posledního testu před olympijskou kvalifikací

 

Bělehrad (16. června 2011) – Jako test výkonnosti před vrcholnou akcí sezony bere česká reprezentace mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice, které o víkendu proběhne v srbském Bělehradu. Tím vrcholem bude srpnové mistrovství světa v maďarském Szegedu, které je jedinou olympijskou kvalifikací pro Londýn 2012.

 

„Uvědomujeme si, že ´Evropa´jsou významnější závody než Světový pohár, ale přece je to zatím jen zkouška na to nejdůležitější v sezoně,“ říká kajakář Jan Souček. Jeho slova potvrzuje také reprezentační trenér Martin Doktor: „Jde o test před mistrovství světa, na kterém se dá ještě bez nervů zjistit, jak jsme na tom v porovnání s konkurencí.“ Podle Doktora není bělehradský šampionát kvantitativně tím nejlepším. „Ale o to je tady větší kvalita. Kdo sem přijel, posílá na start to nejlepší. Bude to tvrdé a naším cílem je získat co nejvíce finálových účastí,“ poznamenává Doktor, který do Srbska přivezl to nejlepší, co v Česku pádluje. Kromě finančních prémií jedou čeští reprezentanti o přímý postup na srpnový šampionát v Szegedu. „Kdo tady uspěje, nemusí absolvovat mistrovství republiky, ale může trénovat,“ vysvětluje Doktor.

 

O tom, že Češi vše směřují k Szegedu svědčí i fakt, že adepti olympijské účasti – čtyřkajak Ondřej Horský, Jan Souček, Daniel Havel, Jan Štěrba a deblkanoe Jaroslav Radoň, Filip Dvořák – si ze svého platili letecký přesun do Bělehradu, aby se nemuseli deset hodin trmácet autem. „Samozřejmě je to příjemnější a velmi nám to pomohlo. Nejsme rozlámaní a to se den před závody lépe trénuje,“ tvrdí Jan Souček, jenž již vyléčil zranění žeber, které jemu i celému čtyřkajaku znemožnilo start na posledním Světovém poháru v Duisburgu před třemi týdny. Ale ani nyní se obhájcům bronzu z loňska nevyhýbají nepříjemnosti. Daniel Havel přiletěl se žaludečními problémy. „Vůbec nevím, kde jsem k tomu přišel. Ale už se to lepší. K snídani jsem měl ale pro jistotu jen suché housky, hořký čaj a k obědu suchou rýží,“ popisuje dietu Havel. Doktor dostál svému příjmení a „ordinoval“ marodovi hlt domácí slivovice. Havel vynechal dopolední trénink, odpoledne však už s ostatními do čtyřkajaku usedl. „Ne, nemyslím si, že by náš start měl být ohrožen. Srovnat si to musím především v hlavě, abych byl v klidu a nenechal se takovou nepříjemností vyvést z míry,“ dodává Havel.

 

Nově složený ženský čtyřkajak Anna Adamová, Jana Šebestová, Jana Blahová a Lucie Matoušková absolvuje svůj třetí velký závod v sezoně. „Je to lepší a lepší,“ hlásí Matoušková, která sedí vzadu a nejvíc tak cítí veškeré „nesrovnalosti“. „V porovnání s prvními závody už šlapeme stejně, pohyb se sjednotil a loď nikam významně nevybočuje,“ doplňuje kajakářka, která mezi tréninkem a závody boří oči do učebnice biochemie, protože ji dva dny po návratu ze Srbska čeká zkouška na pražské Fakultě tělesné výchovy a sportu. Podobně je na tom nejlepší český sprinterský kajakář Filip Šváb. Hanácký patriot se pokusí pokořit fyziologii. Radost mu udělali ziskem Stanley Cupu hokejisté Bostonu. „Paráda. Aspoň David Krejčí přiveze do Olomouce pohár,“ chválí rodáka z nedalekého Šternberka Davida Krejčího.

 

On, stejně jako všichni kajakáři, kteří mají na svých lodích kormidla, řeší velký problém Savského jezera, na němž se závodí. Tím jsou rostliny, které se zachytávají právě za kormidýlko. „Je to hrůza. A kolik jich v té vodě je,“ stěžuje si Jana Blahová po prvním tréninku. Rostlinnou nepříjemností se zabývalo také ředitelství mistrovství. „Dokonce kvůli tomu zvedli hladinu vody v jezeře, ale moc to nepomohlo,“ hlásí Doktor, který se obává o regulérnost závodů i z toho důvodu, že jezero nemá vratný kanál jako v Račicích a závodníci v prvních dvou z devíti drah mohou „chytit“ protivlnu od těch, co pojedou na start.

 

Nominace českého týmu pro ME v Bělehradu

K2 ženy 200 metrů: Jana Šebestová, Jana Blahová.

K4 ženy 500 metrů: Anna Adamová, Jana Šebestová, Jana Blahová, Lucie Matoušková.

K1 ženy 5000 metrů: Anna Adamová.

K1 muži 200 metrů: Filip Šváb.

K1 muži 5000 metrů: Jan Souček.

K2 1000 metrů: Pavel Davídek, Lukáš Trefil.

K4 muži 1000 metrů: Ondřej Horský, Jan Souček, Daniel Havel, Jan Štěrba.

C1 1000 a 5000 metrů: Lukáš Koranda.

C1 200 metrů: Jiří Heller.

C2 500 a 1000 metrů: Jaroslav Radoň, Filip Dvořák.

 

Program mistrovství Evropy v Bělehradu

Pátek 17. června 2011: rozjížďky a semifinále na 500 a 1000 metrů.

Sobota 18. června 2011 – 9.30 až 10.50 hodin: rozjížďky na 200 metrů. 11.50 až 14.00: finále na 1000 metrů. Od 15.00: semifinále na 200 metrů.

Neděle 19. června 2011 – 9.40 až 11.35: finále na 500 metrů. 12.00 až 13.50: finále na 200 metrů. Od 15.00: 5000 metrů s hromadným startem na K1 ženy, K1 muži a C1 muži.

Přehled následujících kanoistických akcí s českou účastí v roce 2011

30. června až 3. července mistrovství Evropy do 23 let v Záhřebu (Chorvatsko)

22. až 24. července mistrovství republiky v Račicích

29. až 31. července mistrovství světa juniorů v Brandenburgu (Německo)

18. až 21. srpna mistrovství světa v Szeged (Maďarsko)

INFORMACE PRO MÉDIA

 

Všechny české lodě postoupily první den do finále mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Bělehradu

 

Bělehrad (17. června 2011) – Všechny české lodě, které zasáhly do úvodního dne mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v srbském Bělehradu postoupily do finále.

 

Přímo se v olympijských disciplínách na 1000 metrů kvalifikovali deblkajakáři Pavel Davídek, Lukáš Trefil, stejně jak deblkanoisté Jaroslav Radoň, Filip Dvořák a čtyřkajak Ondřej Horský, Jan Souček, Daniel Havel a Jan Štěrba. Lukáš Koranda na C1 a ženský čtyřkajak Anna Adamová, Jana Šebestová, Jana Blahová a Lucie Matoušková prošli do sobotních medailových bojů přes semifinále. Totéž se zdařilo Radoňovi s Dvořákem na trati neolympijské trati 500 metrů.

 

Za výkon dne lze označit přímý postup Davídka s Trefilem, kteří na loňském světovém šampionátu obsadili dvacáté místo. Nyní nebudou horší než devátí. V cíli své rozjížďky se velmi emotivně radovali. „To my umíme. A máme k tomu důvod,“ vysvětloval Pavel Davídek a Lukáš Trefil přiznal: „Měli jsme štěstí na los, dostali jsme se do lehčí rozjížďky. Ale do finále jsme chtěli. Tím, že je to přímo a bez nutnosti semifinále, je to pro nás lepší, protože nám to pomůže psychicky a hlavně máme víc volna a může se na finále dokonale připravit.“ Davídek si pochvaloval, jak dobře se jim v rychlé vodě Savského jezera jelo: „V polovině závodu jsme se zhoupli na vlně a pádilo to skoro samo.“ Postup ocenil také jejich trenér Karel Leština: „Krásný výsledek a teď věřím, že ve finále budou do šestého místa, aby přímo postoupili na mistrovství světa v Szegedu. Tím by nemuseli podstupovat domácí kvalifikaci.“

 

Čtyřkajak Horský, Souček, Havel a Štěrba musel o přímý postup bojovat do posledního metru a rozhodla o něm až cílová fotografie. Češi se semifinále vyhnuli o pouhé tři setiny sekundy, když na první nepostupové místo odsunuli domácí loď. Její síla překvapila i Jana Štěrbu, který s ironií sobě vlastní pravil: „Kdo by to byl čekal a je divné, že se o postup pereme se Srby, kteří ještě před měsíce jezdili v tanku.“ Narážel tak na fakt, že Češi několikrát denně jezdí kolem rozbombardovaných bělehradských budov. Z přímého postupu se nejvíce těšil benjamínek Daniel Havel, kterého po příletu do Srbska trápily žaludeční potíže. „Hodně se mi ulevilo, protože si nejsem jistý, jak bych semifinále zvládnul,“ poznamenal zcela vyčerpaný ve stínu, kde dlouhé minuty nehnutě odpočíval. „Teď se schovám před sluncem a neudělám jediný zbytečný pohyb,“ plánoval, jak načerpat síly pro sobotní finále, v němž bude společně s kolegy obhajovat loňský bronz. „Samozřejmě, že si na medaili zase chceme sáhnout. Když už jsme medaili jednou získali, nemůžeme mít jiný cíl,“ doplnil Jan Souček.

 

Ženský čtyřkajak do třetice jako přes kopírák zopakoval scénář z předchozích závodů Světového poháru v Račicích a Duisburgu, kde jim stejně jako v Bělehradu nevyšly rozjížďky, ale semifinále zvládly s grácií a pojedou o medaile. „Je to paráda. A fakt nám musí o něco jít, abychom ze sebe dostaly maximum,“ poznamenala v cíli Lucie Matoušková.

 

Nominace českého týmu pro ME v Bělehradu

K2 ženy 200 metrů: Jana Šebestová, Jana Blahová.

K4 ženy 500 metrů: Anna Adamová, Jana Šebestová, Jana Blahová, Lucie Matoušková.

K1 ženy 5000 metrů: Anna Adamová.

K1 muži 200 metrů: Filip Šváb.

K1 muži 5000 metrů: Jan Souček.

K2 1000 metrů: Pavel Davídek, Lukáš Trefil.

K4 muži 1000 metrů: Ondřej Horský, Jan Souček, Daniel Havel, Jan Štěrba.

C1 1000 a 5000 metrů: Lukáš Koranda.

C1 200 metrů: Jiří Heller.

C2 500 a 1000 metrů: Jaroslav Radoň, Filip Dvořák.

 

Program mistrovství Evropy v Bělehradu

Sobota 18. června 2011 – 9.30 až 10.50 hodin: rozjížďky na 200 metrů (9.35 Šváb na K1, 9.45 Heller na C1, 10.45 Šebestová, Blahová na K2). 11.50 až 14.00: finále na 1000 metrů (12.17 Koranda na C1, 12.50 Davídek, Trefil na K2, 13.04 Radoň, Dvořák na C2, 13.33 K4 muži). Od 15.00: semifinále na 200 metrů.

Neděle 19. června 2011 – 9.40 až 11.35: finále na 500 metrů (10.50 Radoň, Dvořák na C2, 11.16 K4 ženy). 12.00 až 13.50: finále na 200 metrů. Od 15.08: 5000 metrů s hromadným startem na K1 ženy, K1 muži a C1 muži.

Přehled následujících kanoistických akcí s českou účastí v roce 2011

30. června až 3. července mistrovství Evropy do 23 let v Záhřebu (Chorvatsko)

22. až 24. července mistrovství republiky v Račicích

29. až 31. července mistrovství světa juniorů v Brandenburgu (Německo)

18. až 21. srpna mistrovství světa v Szeged (Maďarsko)

INFORMACE PRO MÉDIA

 

Jediná sekunda scházela kajakářům Davídkovi s Trefilem k medaili na mistrovství Evropy v Bělehradu

 

Bělehrad (18. června 2011) – Kajakáři Pavel Davídek a Lukáš Trefil dosáhli nejlepšího výsledku české reprezentace na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v srbském Bělehradu. Na olympijské trati 1000 metrů obsadili čtvrté místo, když za bronzem zaostali o jedinou sekundu. Stejně jako oni si připsali nejlepší výsledek v kariéře také pátí Jaroslav Radoň a Filip Dvořák na deblkanoi, či šestý Lukáš Koranda na kanoi. Loňský bronz neobhájil čtyřkajak Ondřej Horský, Jan Souček, Daniel Havel a Jan Štěrba, který skončil sedmý.

 

Davídek s Trefilem předvedli životní jízdu a odměnili se nejlepším výsledkem v kariéře. A to ho vlastně ani nemuseli dosáhnout. „Vždyť ještě na začátku této sezony nás chtěli trenéři roztrhnout a neměli jsme spolu jezdit,“ vysvětlil Davídek a doplnil: „My jsme si to však prosadili a teď jsme čtvrtí v Evropě!“ „To je prostě paráda a máme neobyčejnou radost. Tajně jsem doufal, že bychom mohli být do pátého místa,“ dodal Trefil. Oba se mohou těšit kromě finanční odměny v řádu deseti tisíce korun také na speciální motivační prémii v podobě kilového bifteku a piva kolik vypijí. Tu jim „vypsal“ bývalý Trefilův kouč Jan Svárovský, majitel Vodácké krčmy u Sváry. Podíl na životním úspěchu má podle Davídka také psycholožka Jarmila Barešová, s kterou začal nedávno spolupracovat. „Velmi mi to pomohlo a bez ní bychom se tak vysoko nedostali,“ pravil Davídek, který se zbavil přebytečné nervozity. Před startem si pouští desetiminutovou motivační nahrávku s pokyny psycholožky, nápovědou na dýchání a dalšími radami. Nejvíc zamotanou hlavu z výsledku Davídka s Trefilem bude mít reprezentační kouč Martin Doktor. Výsledek do šestého místa na ME v Bělehradu je nominací na srpnové mistrovství světa v maďarském Szegedu. Jenže… V Česku jezdí ještě jeden deblkajak – Ondřej Horský a Jan Štěrba, kteří ho střídají se čtyřkajakem. Ti vyhráli domácí nominační závody a na květnovém Světovém poháru skončili třetí. V Bělehradu však na deblkajaku nestartovali. Pavel Davídek v bělehradském cíli poznamenal: „Vyjeli jsme si tady podle předem daných kritérií MS a nebylo by fér, kdybychom o něj přišli.“ Na to Jan Štěrba kontroval: „Rozumím tomu. Kluci jeli skvěle. Ale děláme vrcholový sport a na MS by měl jet ten nejlepší z republiky. Proto doufám, že Martin Doktor vypíše dodatečný nominační závod.“

 

Přestože zaznamenal nejlepší výsledek v kariéře, mohl prohrát. „Chtěl jsem se s kajakáři Davídkem a Trefilem vsadit, kdo dosáhne lepšího umístění. Ještě že jsem se nevsadil,“ vykládal s úsměvem pátý Filip Dvořák a doplnil: „Přesto jsme spokojení. Vždyť jsme se drželi nejlepších a to je pro nás nejcennější. Také s ohledem na MS a olympijskou kvalifikaci.“ Tou jedinou bude právě šampionát v Szegedu v polovině srpna. „A to jsme kilometr ještě ani nezačali trénovat,“ poznamenal Libor Dvořák, trenér a otec v jedné osobě. „Teď bude mít klid na přípravu, potřebujeme z již tak výborného času ještě srazit sekundu a pokud se to podaří, mohlo by to vyjít,“ dodal. Szegedu podřídí vše a proto zvažuje, že svěřence vezme na vysokohorské soustředění.

 

Totéž plánu polovina čtyřkajaku – Janové Souček a Štěrba, kteří zamíří do Švýcarska. Daniel Havel se bude připravovat na ME do 23 let, které se koná za dva týdny v Záhřebu. Ondřej Horský dá přednost domácí přípravě.

 

Sedmé místo z Bělehradu nevyvolává u obhájců loňského bronzu paniku. „Proč také, vždyť to nejdůležitější nás skutečně teprve čeká,“ pravil Jan Souček, který přiznal, že do Bělehradu nepřijeli v ideálním rozložení. Nepovedl se jim úvodní start sezony v Račicích, druhý Světový pohár v Duisburgu museli vynechat kvůli jeho zranění. „Pro mě to není překvapení, že to takto dopadlo. Vždyť jsme ani na Bělehrad neladili formu. A tato sezona není o medailích, ale o jediném – postoupit na olympiádu do Londýna. Tomu ty medaile klidně obětuji,“ objasnil Souček. Jan Štěrba upozornil, že jak se před dvěma roky zdálo, že přes K4 bude nejsnadnější možnost postupu do olympijského Londýna, nyní se vše změnilo. „Vždyť Němci i Maďaři do těch lodí posadili to nejlepší. Konkurence obrovsky narostla. My jsme Maďary vždy poráželi a teď jsme s nimi prohráli,“ uvedl Štěrba, podle něhož se třeba potvrdí přísloví, že něco zlé je pro něco dobré. „Musíme se na to podívat realisticky a začít pořádně pracovat. Nyní máme dva měsíce na to, abychom se připravili na nejdůležitější závod kariéry,“ řekl jasně.

 

Radostí zářil Lukáš Koranda, který skončil šestý a všechny české trenéry v Bělehradu překvapil tak skvělým umístěním. „Ani jsem nedoufal, že by to takhle mohlo dopadnout. Vždyť jsem předjel tři soupeře a mezi nimi olympijského vítěze,“ radoval se Koranda, kterého v neděli odpoledne čeká závod na pět kilometrů. Podle kouče Martina Doktora v něm patří mezi favority.

 

Kajakář Filip Šváb postoupil díky čtyřem setinám sekundy a druhému místu ze semifinále do nedělního boje o medaile na nově olympijské trati 200 metrů. Stejné se nepodařilo kanoistovi Jiřímu Hellerovi, kterému k postupu scházela jedna sekunda, ani ženskému deblkajaku Jana Šebestová, Jana Blahová.

 

Výsledky mistrovství Evropy rychlostních kanoistů v Bělehradu

Muži – C1: 1. Brendel (Něm.) 3:47,155 min., 2. Iosif (Rum.) +2,490 sek., 3. Bouza Pregal (Port.) +2,91, … 6. Koranda (ČR) +4,794.

C2: 1. Korovaškov, Pěrvuchin (Rus.) 3:28,583 min., 2. Andrej a Aljaxandr Bachdanovičové (Bělr.) +0,030 sek., 3. Dumitrescu-Lazar, Mihalachi (Rum.) +0,234, … 5. Radoň, Dvořák (ČR) +1,962.

K2: 1. Hollstein, Ihle (Něm.) 3:07,095 min., 2. Pogreban, Jurčenko (Rus.) +0,732 sek., 3. Dombi, Kokeny (Maď.) +1,11, 4. Davídek, Trefil (ČR) +2,238.

K4: K2: 1. Portugalsko (Pimenta, Ribeiro, Silva, Fernandes) 2:49,618 min., 2. Německo (Gross, Bröckl, Gleinert, Hoff) +0,342 sek., 3. Rumunsko (Neagu, Ioneticu, Vasile, Gavrila) +0,438, … 7. Česko (Horský, Souček, Havel, Štěrba) +2,286.

 

Program mistrovství Evropy v Bělehradu

Neděle 19. června 2011 – 9.40 až 11.35: finále na 500 metrů (10.50 Radoň, Dvořák na C2, 11.16 K4 ženy). 12.00 až 13.50: finále na 200 metrů (Šváb). Od 15.08: 5000 metrů s hromadným startem na K1 ženy (Adamová), K1 muži (Souček) a C1 muži (Koranda).

 

Nominace českého týmu pro ME v Bělehradu

K2 ženy 200 metrů: Jana Šebestová, Jana Blahová.

K4 ženy 500 metrů: Anna Adamová, Jana Šebestová, Jana Blahová, Lucie Matoušková.

K1 ženy 5000 metrů: Anna Adamová.

K1 muži 200 metrů: Filip Šváb.

K1 muži 5000 metrů: Jan Souček.

K2 1000 metrů: Pavel Davídek, Lukáš Trefil.

K4 muži 1000 metrů: Ondřej Horský, Jan Souček, Daniel Havel, Jan Štěrba.

C1 1000 a 5000 metrů: Lukáš Koranda.

C1 200 metrů: Jiří Heller.

C2 500 a 1000 metrů: Jaroslav Radoň, Filip Dvořák.

 

Přehled následujících kanoistických akcí s českou účastí v roce 2011

30. června až 3. července mistrovství Evropy do 23 let v Záhřebu (Chorvatsko)

22. až 24. července mistrovství republiky v Račicích

29. až 31. července mistrovství světa juniorů v Brandenburgu (Německo)

18. až 21. srpna mistrovství světa v Szeged (Maďarsko)

INFORMACE PRO MÉDIA

 

Kanoista Koranda získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice

 

Bělehrad (19. června 2011) – Lukáš Koranda získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v srbském Bělehradu. Na neolympijské trati 5000 metrů nestačil jen na vítězného Němce Sebastiana Brendela a José Luise Bouza Pregala ze Španělska.

 

Přestože dosáhl Koranda první seniorskou medailí životního výsledku, neskrýval v cíli rozladění. Po třech pokažených startech ho pomocník držel u mola ze všech nejdéle a český reprezentant tak ztratil kontakt s favorizovaným Němcem i Španělem hned na začátku závodu. To se ukázalo jako klíčové. Češi dokonce zvažovali oficiální protest, protože šlo o jasné ovlivnění závodu. Reprezentační kouč Martin Doktor a v cíli pak i Koranda běloruskému startérovi náležitě ústně vyčinili. „To snad není možné. Viděli jste to? Proč mě tam ten pomocník takhle podržel a startér to nezastavil, vždyť mi pokazili závod,“ rozčiloval se Koranda a objasnil, co chyba startéra způsobila: „Ujeli mi hned na začátku, když jsem třikrát zabral naprázdno. Pak jsem je nemohl dohnat, protože jsem se musel prát s jejich vlnami.“ Přesto se Koranda už během prvního kola propracoval na třetí příčku. „Jenže v zatáčkách se mi kvůli jejich vlnám zalila loď vodou a bylo to ještě těžší,“ doplnil Koranda, který si ale bronz pohlídal špičkovým výkonem a před čtvrtým měl náskok 25 sekund. Přesto v něm zřejmě na vždy zůstane, že mohl dosáhnout víc: „Sice jsem si po 500 metrech myslel že to zabalím, protože to bylo neobyčejně náročné. Ale řekl jsem si, že je dojedu, i kdybych měl ´chcípnout´. Ale fakt ve mně je, že kdyby byl start regulérní a jel s nimi od začátku, že jsem mohl pomýšlet i na víc.“ Koranda nechtěl srovnávat, zda si víc není sobotního šestého místa z olympijské tisícovky a a nebo bronzu z pětikilometrové tratě. „Pro mě jsem oba tyto výsledky neuvěřitelně cenné. Šesté místo ukazuje, že bych mohl pomýšlet o startu na olympiádě v Londýně, ale medaile i z neolympijské tratě má svou hodnotu.“

 

Poslední nadějí medailovou nadějí na olympijských tratích byl kajakářský sprinter Filip Šváb. Vypálil jako torpédo a řítil se za životním úspěchem. Jenže tempo neudržel a soupeři se přehnali kolem něj. O dramatičnosti a vyrovnanosti této nové olympijské disciplíny svědčí fakt, že všech devět kajakářů se vešlo do devíti desetin sekundy. „Po padesáti metrech jsem byl plný optimismu, fakt jsem si myslel, že bych mohl vyhrát,“ uvedl v cíli Šváb a dodal: „Ale pak jsem ztuhnul a když se kolem mě přehnal Polák, věděl jsem, že je zle.“ Ano ten Polák Siemionowski, který se stal nakonec mistrem Evropy.

 

Ženský čtyřkajak ve složení Anna Adamová, Jana Šebestová, Jana  Blahová a Lucie Matoušková při své premiéře na vrcholné akci sice na medaili nedosáhl, ale podle trenérů Petra Lněničky a Vratislava Odvárka odvedl solidní výkon, jehož devizou bylo, že se Češky udržely lodí mezi pátým a jejich osmým místech s minimálními časovými rozestupy. To dává naději pro srpnové mistrovství světa v maďarském Szegedu, které je jedinou olympijskou kvalifikací pro Londýn 2012.

 

Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák k sobotnímu pátému místo na olympijské trati 1000 metrů přidali na poloviční neolympijské distanci šesté místo a potvrdili, že patří mezi evropskou špičku. „Jsme spokojení. Ale teď nás čeká práce. Musíme se ještě lépe připravit na mistrovství světa v Szegedu,“ konstatoval Dvořák.

 

Reprezentační trenér Martin Doktor byl s výsledky na olympijských tratích spokojený, přestože Češi nezískali žádnou medaili. „To je mi sice líto, ale výsledky jsou to krásné, protože jsme až na jeden případ vždy postoupili do velkého finále,“ uvedl Doktor, který vyzývá k ostražitosti, aby se neopakoval rok 2007. Tehdy Češi také uspěli na evropském šampionátu, ale při MS, které bylo kvalifikací na olympiádu do Pekingu propadli. „Musíme se dobře připravit, protože evropská špička bude tyto dva měsíce před Szegedem také tvrdě pracovat. Navíc přibudou zámořské lodě a Čína,“ dodal Doktor, podle něhož se české lodě přiblížily nejlepším, když snížily časové odstupy a nebo se soupeřům dokonce vyrovnaly.

 

Výsledky mistrovství Evropy rychlostních kanoistů v Bělehradu

200 metrů

Muži – K1: 1. Siemionowski (Pol.) 35,418 sek., 2. Molnár (Maď.) +0,042 sek., 3. McKeever (V. Brit.) +0,120, … 9. Šváb (ČR) +0,894.

Finále B – C1: 1. Labuckas (Lit.) 41,202 sek., … 5. Heller (ČR) + 2,028 sek.

500 metrů

Muži – C2: 1.  Dumitrescu-Lazar, Mihalachi (Rum.) 1:41,641 min., 2. Bezuglij, Prokopenko (Ázer.) +0,049 sek., 3. Kruk, Rynkiewicz (Pol.) +0,318, … 6. Radoň, Dvořák (ČR) +2,100.

Ženy - K4: 1. Bělorusko (Pamialovová, Papoková, Chudženková, Paltaranová) 1:33,088 min., 2. Maďarsko + 0,918 sek., 3. Německo +1,746, ...8. ČR (Adamová, Šebestová, Blahová, Matoušková) +4,068.

5000 metrů

K1 ženy: 1. Paltaranová (Bělr.) 23:12,661 min., 2. Belcherová (Něm.) +8,754 sek., 3. Galušková (Ukr.) + 15,654, … 8. Adamová (ČR) +1:07,632 min.

C1: 1. Brendel (Něm.) 24:07,383 min., 2. Bouza Pregal (Šp.) +8,436 sek., 3. Koranda (ČR) +21,342.

K1: 1. Jureňa (Bělr.) 20:45,612 min., 2. Larsen (Nor.) +0,354 sek., 3. Poulsen (Dán.) +19,296, … 7. Souček (ČR) +55,452.

 

Přehled následujících kanoistických akcí s českou účastí v roce 2011

30. června až 3. července mistrovství Evropy do 23 let v Záhřebu (Chorvatsko)

22. až 24. července mistrovství republiky v Račicích

29. až 31. července mistrovství světa juniorů v Brandenburgu (Německo)

18. až 21. srpna mistrovství světa v Szeged (Maďarsko)